تور هلند
تور های اروپایی با تورک تراول

مذهب هلند

هلند كشوري است با وابستگي‌هاي مذهبي كم يعني حدود نيمي از جمعيت اين كشور هيچ مذهبي ندارند.

 • مهم‌ترين دليل كاهش تمايل به مذهب در هلند، وجود سياست‌هاي مبتي بر آزادي‌خواهي در جامعه است.
 • بعد ازجنگ‌هاي هشتاد ساله استقلال‌طلبانه هلند كه تا اندازه‌اي منشاء مذهبي داشت، فرقه‌هاي گوناگون مذهبي از جمله فرقه‌اي از پروتست‌ها (آنابابتيست‌ها و كالوينيست‌ها)، فرقه‌اي از مسيحيان (منونيت‌ها) وارد هلند شدند.
 • اين كشورمحل امني براي يهوديان و پروتستان‌هاي فرانسه، آلمان و انگيس است.
 • شهر لايدن هلند به‌عنوان پيشگام مطالعات عربي و اسلامي است.

علت اين اتفاق در برخورد غير متعصبانۀ مردم نسبت به اديان مختلف است به همين دليل كمتر شهري در هلند وجود دارد كه در آن مسجد نباشد. از سال 2000 ميلادي آگاهي‌هاي مذهبي به خصوص نسبت به اسلام افزايش يافت به طوري‌ كه 5.8 درصد جمعيت هلند را تشكيل مي‌دهند. كه اكثراً آنها غير هلندي و از مليت‌هاي مختلف ايراني، عراقي، افغاني، ترك و پاكستاني هستند. ساخت نخستين مسجد در در شهر دنهاگ هلند، به سال ۱۹۸۲ ميلادي بر مي‌گردد كه توسط شيخ حمزه گل علي ساخته شد. بعد از آن مي‌توان از مساجد مسجد چهارده معصوم(ع) و مسجد محفل علي اشاره كرد.

 

هم اكنون نيمي از جمعيت هلند، مسيحي است كه 59 درصد آنها كاتوليك و40 درصد آنها پروتستان هستند.

بيشتر جمعيت كاتوليك‌ها در ايالت‌هاي جنوبي نردبرابانت و ليمبورگ ساكن هستند. همچنين در مناطق فريزلند شرقي، زوئيد، لاندرن و شهرهاي اوترخت كاتوليك‌ها بخش عمدۀ معتقدان مذاهب را تشكيل مي‌دهد. همچنين پروتست‌ها بيشتر در ايالات شمالي هلند ساكن هستند.

يهوديان 0.2 درصد، هندوها 1.3 درصد و نيز بودايان 1 درصد اين جمعيت هلند را تشكيل مي‌دهند.

فرهنگ و رسوم هلند

 

فرهنگ هلند، به دليل اختلافات منطقه‌اي و تأثير تجار خارجي، بسيار مختلف است. در اوايل قرن 17 ميلادي جمعيت ندرلند حدود يك ميليون نفر بود كه تقريباً 600 هزار نفر آن در ايالت هلند سكونت داشتند. همين تعداد قليل با پشتكار زياد هلند امروز را ساختند كه امروز مردمان هلند از آن به‌عنوان دوران طلايي ياد مي‌كنند. علت نام‌گذاري اين عصر فقط به دليل منبع طلاي زياد در سرزمين هلند نبود بلكه سرمايه‌هاي انساني بود كه در آن روزگار هلند افتخارآفريني كرده و راه را براي آيندگان هموار ساختند. برخي از اين چهره‌هاي سرشناس مي‌توان به هوگوگروتيوس،كريستين هيگنس، آنتوني ون ليونهوك، جانزون بلاي، باروخ اسپينوزا، رنه دكارت، جان لاك، رامبراند، جان ورمر، فرانس هالس، كارا اپل و… اشاره كرد. علاوه بر اين افراد، هلندي‌ها با مهمان‌نوازي خود، دانشمندان و صنعتگران زيادي كه از بقيه كشورها رانده شده را به كشور خود جذب نموده و باعث رشد كشورشان شدند.

 

 • شهر لايدن هلند به‌عنوان پيشگام مطالعات عربي و اسلامي است.
 • با وجود آنكه سرزمين هلند همواره در معرض هجوم بيگانگان و بسيار مهاجر پذير بوده اما در عين احترام به عقايد ديگران به آداب و رسوب خود پايبند هستند.
 • به طور كلي آداب و رسوم مردم اين سرزمين ريشه در شرايط اقليمي و طبيعي آنان دارد.
 • به طور كلي آداب و رسوم مردم اين سرزمين ريشه در شرايط اقليمي و طبيعي آنان دارد.مردم ناحيۀ شرق هلند به دليل نزديكي با مردم آلمان، روحيه‌اي اجتماعي‌تر و خون‌گرمتري نسبت به مردم نواحي شمال هلند دارند؛ مردم اين منطقه به خاطر شرايط دشوار اقليمي مردمي سخت كوش هستند و برعكس نواحي شرقي كه اكثراً بازرگان و اهل معاشرتند آنها پايبند به اصول محلي و بسته زندگي مي‌كنند.

مردم منطقه فريزلند تحت تأثير رسوب لاتين بوده و بسيار خوش مشرب و عاشق تفريح هستند. همچنين به لجاجت و پايداري معروف هستند. مردمان ساكن نواحي مركزي، بسيار معتدل، منضبط و زحمتكش هستند.

بيشتر دكور مغازه‌هاي هلندي به شيوه فرانسوي طراحي و ديزاين شده است. به طور كلي هلندي‌ها به مد بسيار اهميت مي‌دهند. مهمترين خصوصيات آنها پاكيزگي است. هلندي‌ها، از خودستايي و لاف زدن حذر مي‌كنند.

مردمان هلند بسيار شوخ طبع هستند و در عين حال كه بسيار حس ميهن‌پرستانه دارند اما حكايت‌هاي خنده‌داري دربارۀ ميهن‌شان مي‌گويند. هلندي‌ها خيلي اهل بروز احساساتشان نيستند با اينكه هلندي داراي حس ميهن‌پرستي بسيار قوي است اما بروز نمي‌دهند زيرا معتقدند كه ميهن‌پرستي وظيفه فطري هر فرد و بروز احساسات از شكوه دروني آن مي‌كاهد.

 

 • مردم اين ديار بسيار دقيق و نكته سنج بوده كه اين خصلت در آثار هنري و نقاشي آنان كاملاً پيداست.
 • در كل آنها مردماني مهمان‌نواز و منعطف مي‌باشد كه همواره با پذيرش و احترام به مهاجرين از هر نژاد و مذهب، نشان دادند كه بسيار پايبند به صلح، آزادي‌خواهي هستند.
 • آنها همواره با سخت‌كوشي بر شرايط بد اقليمي فائق آمده و موجب رشد كشورشان شدند.يكي از دلايلي كه دادگاه لاهه براي رفع منازعات بين‌المللي انتخاب شده، رعايت عدالت در مردمان اين كشور مي‌باشد. هلندي‌ها به عادل بودن مشهور هستند. در عين اينكه عادل مي‌باشند بسيار صادق و صريح هستند.

اگر به منظور تجارت به اين كشور سفر مي‌نمايم بايد اين نكته را مدِ نظر داشته باشيد كه جلسات مذاكره آنها طولاني است كه بيشتر بحث حول كار است اما ممكن است از مسائل خصوصي هم براي رفع خستگي صحبت كنند. كلاً آنها بسيار منعطف و آسان‌گير هستند ولي در عين حال بسيار رك بوده و از تعارف اجتناب مي‌كنند. لذا اگر شما را به طور رسمي يا دوستانه دعوت به نوشيدني كردند فقط بايد نوشيدني سفارش دهيد و همچنين اگر شما به يك ناهار رسمي از طرف شركت يا اداره هلندي دعوت شديد انتظار چيزي بيشتر از يه ساندويچ معمولي پنير نداشته باشيد اما اگر شما را به صرف شام دعوت كردند قطعاً در رستوران مي‌باشد كه امكان سرو انواع نوشيدني‌ها نيز هست.

در هلند بروز احساسات خيلي معمول نيست پس از كادو دادن در حين شام يا ناهار رسمي خودداري كنيد و اگر قصد كادو دادن داريد نبايد مبلغ آن زياد باشد چون باعث سوتفاهم شده و رشوه برداشت مي‌شود اما اگر آنها به شما كادويي دادن بپذيريد و همان لحظه باز كنيد.

فهرست تور های نمایشگاهی مرتبط

مجله گردشگری تورک

5 دلیل شرکت در تورهای نمایشگاهی
آداب و رسوم سرو غذا در سه کشور اروپایی
7 اشتباه رایجی که در تورهای نمایشگاهی باید از آن ها بپرهیزیم
چند نکته کاربردی برای افزایش بازدیدکنندگان غرفه شما در تورهای نمایشگاهی