معرفی بلژیک

معرفی بلژیک

بلژيك، كشوري در غرب اروپا و يكي از اعضاي اتحاديه اروپا است. پايتخت كشور بلژيك، بروكسل است. بلژيك در شمال با هلند، در شرق با آلمان، در جنوب شرقي با لوكزامبورگ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربي با درياي شمال مجاور است. خط جدايي فرهنگي ژرمن‌ها و رومي‌زبانان از ميانه‌هاي كشور بلژيك مي‌گذرد.

نام بلژيك از نام لاتين كه براي اكثر بخش‌هاي شمالي منطقه گُل‌نشين استفاده مي‌شد يعني «گاوليا بلژيكا» گرفته شد. اين نام اين كشور برگرفته از گروهي از قبايل سلت است كه قبيله بلژها نام داشتند. به لحاظ تاريخي، بلژيك قسمتي از كشورهاي فروبوم بوده كه شامل هلند و لوكزامبورگ ‌است.

بلژيك از اواخر سده‌هاي ميانه تا سده هفدهم، كانون بازرگاني و فرهنگي پر رونقي بود و از سده شانزدهم تا انقلاب بلژيك در سال ۱۸۳۰ و جدايي اين كشور از هلند، محل جنگ‌هاي بسياري بين قدرت‌هاي اروپايي شد و به همين دليل با عنوان «ميدان جنگ اروپا» لقب گذاري شد. اخيراً بلژيك عضو برجسته‌اي از اتحاديه اروپا به شمار مي‌رود و ميزبان تعدادي از نهادهاي اتحاديه اروپا و سازمان‌هاي بين‌المللي از جمله ناتو است.

جمعيت بلژيك

تراكم جمعيت بلژيك (۳۴۲ نفر در هر كيلومتر يا ۸۸۶ نفر در هر مايل مربع) يكي از بالاترين تراكمات جمعيت بعد از هلند و بعضي ابرايالات مانند موناكو در اروپاست. پرتراكم‌ترين مناطق از نظر جمعيت در اطراف بروكسل قرار دارند، شهرهاي پرتراكمي مانند آنتورپ، خنت و موون كه به نام الماس فلاندري معروف اند و مراكز شهري مهم ديگري مانند ليژ، شارلوآ، مونز، كورتريك، بروژ، هسلت و شهر نامور. شهر آردنس كمترين تراكم جمعيت را داراست. آمار سال ۲۰۰۵ جمعيت منطقه فلاندري را در حدود ۶۰۴۳۱۶۱، والوني ۳۳۹۵۹۴۲ و بروكسل را ۱۰۰۶۷۴۹ نشان مي‌دهد.

در حدود ۵۸ درصد از جمعيت كشور هلندي زبان ، ۴۱ درصد فرانسه زبان و كمتر از يك درصد آلماني زبانند. بروكسل، با ۸ درصد از جمعيت كشور، به طور رسمي دوزبانست. (فرانسه-هلندي). بروكسل از شهري عمدتاً هلندي زبان هنگامي كه ايالت بلژين در سال ۱۸۳۰ با زبان رسمي فرانسوي در آن زمان به استقلال رسيد، نشات گرفت. اكثريت عظيمي از جمعيتش عنوان ضد فرانسه ثبت شده‌اند، اين ميزان از جمعيت شامل تعداد زيادي از شهروندان خارجي بروكسل است كه زبان فرانسه را به عنوان زبان دوم (بعد از زبان مادري شان) يا زبان اصلي انتخاب نموده‌اند.

پرچم بلژيك

پرچم ملي بلژيك از سه نوار عمودي هم اندازه به رنگ‌هاي از چپ به راست مشكي، زرد و قرمز تشكيل شده‌است. اين رنگ‌ها از نشان دوك‌نشين برابانت و نحوه قرار گيري رنگ‌ها كنار هم، احتمالاً از پرچم فرانسه گرفته شده‌است.

پرچم ملي بلژيك اندازه نامتعارف ۱۳ در ۱۵ را دارد كه از آن به ندرت استفاده مي‌شود. پرچمي كه معمولاً مورد استفاده قرار مي‌گيرد، حتي توسط خود دولت بلژيك، نسبت ۲ به ۳ يا نسبتي به همين اندازه دارد.

سرود ملي بلژيك

برابانتي نام سرود ملي كشور بلژيك است.

اي بلژيك گرامي اي سرزمين مقدس نياكان دل و جان ما وقف توست نيروي ما را بپذير و خون رگ‌هامان را پذيرا باش در كار و در نبرد، هدف ما باش شكوفا شو، اي سرزمين، با يكپارچگي گسست‌ناپذير همواره از آن خودت باش و بندگي غير را مكن

سياست كشور بلژيك

در بلژيك از طرف دولت فدرال كه رسماً توسط پادشاه معرفي مي‌شود، بايد از مجلس شورا راي اعتماد بگيرد. توسط رئيس جمهور رهبري مي‌شود. تعداد وزراي هلندي و فرانسوي زبان طبق آنچه توسط قانون اساسي تعريف شده بايد مساوي باشد.

شاه يا ملكه رهبر كشور محسوب مي‌شوند اگرچه از طريق امتياز مخصوص حق ارثي محدود. قدرت حقيقي در دست رئيس جمهور و دولت‌هاي مختلفي‌است كه كشور را اداره مي‌كنند. نظام قضايي بر پايه حقوق مدنيست و از مجموعه قوانين ناپلئوني سرچشمه مي‌گيرد. دادگاه استان يك رده از دادگاه فرجام خواهي كه نهادي بر پايه دادگاه فرجام خواهي فرانسوي‌است پايين تر است. نهادهاي سياسي بلژيك پيچيده‌اند. بيشتر قدرت سياسي حول و حوش نياز به ارائه انجمن‌هاي زبان مي‌گردد.

از حدود سال ۱۹۷۰، حزب‌هاي سياسي ملي مهم بلژيك به اجزاي جداگانه‌اي تقسيم شده‌اند كه به طور عمده علايق اين انجمن‌ها را نشان مي‌دهند. حزب اصلي در هر انجمن به سه خانواده مهم سياسي تعلق دارند: جناح راست يا همان ليبرال‌ها، دموكرات‌هاي مسيحي و جناح چپ يا همان سوسيال دموكراتها. ديگر حزب‌هاي جديدتر مهم عبارتند از حزب سبز و به خصوص در فلاندرز حزب ملي يا ناسيوناليست و احزاب راست‌گراي افراطي. سياست تحت تأثير گروه‌هاي تحميل گرا مانند اتحاديه‌هاي تجاري و منافع تجاري به صورت بنگاه اقتصادي بلژيك مي‌باشد.

بلژيك كشوري پادشاهيست. پادشاهي اي داراي وجهه ملي و دموكراسي مجلسي كه پس از جنگ جهاني دوم از يك ايالات متحده به يك اتحاديه تبديل شد. سيستم دو پارلماني از سنا و مجلس شورا تشكيل شده‌است. در حالي كه سنا مجموعه‌اي از سياست‌مداران بالارتبه منتخب و نمايندگان انجمن‌ها و مناطق است، مجلس شورا نشانگر تمام بلژيكي‌هاي بالاتر از هجده سال در يك نظام رأي‌گيري همزمان مي‌باشد. بلژيك از معدود كشورهاييست كه راي دادن در آن اجباريست و به همين علت در جهان يكي از بالاترين آمار رأي‌گيري را داراست.

اطلاعات كلي بلژيك

 

 

  • شعار ملي: يكپارچگي نيرومندي‌است
  • سرود ملي: برابانسون
  • پايتخت: و بزرگترين شهر بروكسل
  • زبان رسمي: فرانسوي. هلندي، آلماني
  • نوع حكومت: مشروطه سلطنتي
  • نام حاكمان: پادشاه، نخست وزير، فيليپ، شارل ميشل
  • واحد پول: يورو (€)۱ (EUR)
  • دامنه اينترنتي: be
  • پيش‌شماره تلفني: +۳۲

 

فهرست تور های نمایشگاهی مرتبط

مجله گردشگری تورک

5 دلیل شرکت در تورهای نمایشگاهی
آداب و رسوم سرو غذا در سه کشور اروپایی
7 اشتباه رایجی که در تورهای نمایشگاهی باید از آن ها بپرهیزیم
چند نکته کاربردی برای افزایش بازدیدکنندگان غرفه شما در تورهای نمایشگاهی