معرفی سوئد

معرفی سوئد

كشور سوئد است در شمال اروپا در شبه‌جزيره اسكانديناوي، اين كشور از غرب با نروژ، از شمال شرق با فنلاند، از شرق با خليج بوتني، از جنوب شرقي با درياي بالتيك و از جنوب غربي با دانمارك هم مرز و همسايه است. استكهلم پايتخت اين كشور است كه بزرگترين شهر اين كشور نيز است.

سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ كيلومتر مربع، چهارمين كشور بزرگ اروپا از نظر مساحت مي‌باشد. جمعيت سوئد بيش از ۹٫۶ ميليون نفر است كه تقريباً ۷٫۹ ميليون نفر آن را سوئدي‌ها تشكيل مي‌دهند. اين كشور با تعداد ۲۱ نفر در هر كيلومتر مربع تراكم جمعيت پاييني دارد و بيشتر اين جمعيت نيز در جنوب سوئد مستقر هستند. همچنين بيش از هشتاد و پنج درصد مردم سوئد در ناحيه شهري زندگي مي‌كنند.

حكومت كشور سوئد پادشاهي مشروطه است و دولت به شكل پارلماني اداره مي‌گردد. پادشاه در اين كشور مقامي تشريفاتي است و كشور را نخست وزير اداره مي‌كند. پس از پايان جنگ سرد، سوئد در تاريخ ۱ ژوئن ۱۹۹۵ به كشورهاي عضو ناتو پيوست اما بعدها همانند كاري كه در قبال منطقه يورو كردند، با يك رفراندوم از ناتو خارج شدند. سوئد همچنين عضو سازمان ملل متحد، شوراي اروپا، سازمان تجارت جهاني، سازمان همكاري و توسعه اقتصادي، شوراي نورديك و مدل نورديك مي‌باشد. سوئد هشتمين سرانه توليد ناخالص داخلي را در جهان دارا مي‌باشد و از جايگاه خوبي در جنبه‌هاي مختلف ملي مانند كيفيت زندگي، آزادي شهروندي، بهداشت، آموزش، اختلاف طبقاتي، رفاه و توسعه انساني دارد.

جمعيت سوئد

مردم سوئد همراه با مردمان نروژ، ايسلند و دانمارك از شاخه ژرمني اقوام هند و اروپايي بوده و تبارشان به وايكينگ‌ها مي‌رسد. كيفيت زندگي شهروندان سوئدي بالا و نرخ بيكاري در آن كشور پايين است و اقتصاد آن بر پايه مشاركت مردم در سرمايه‌گذاري‌ها استوار است.

جمعيت سوئد در سال ۲۰۰۴ به ۹ ميليون نفر رسيده بود و در ۱۳ سال اخير با يك ‌ميليون افزايش همراه بوده است؛ اما پيش بيني مي‌شود در مدت ۸ سال آينده يك‌ ميليون نفر ديگر به جمعيت كشور افزوده شود.

مشخصات فردي كه با به دنيا آمدن او جمعيت سوئد ميليوني شده است دقيقاً براي اداره آمار كشور روشن نيست. حتي قابل تشخيص نيست كه او فقط در اين كشور به دنيا آمده يا اجازه اقامت سوئد را دريافت كرده است، يا حتي ممكن است پس از مدتي اينجا را ترك كند. به گفته لينوس گارپ از مركز آمار سوئد اين اطلاعات در حال حاضر محرمانه هستند و يك ماه بعد از طريق اداره ماليات مي‌شود به آنها دسترسي پيدا كرد. او همچنين ضمن تاكيد بر اينكه جمعيت فعلي، شامل هردو گروه سوئدي تبارها و مهاجران مي‌شود مي‌گويد : مهاجرت يكي از عوامل افزايش جمعيت در سوئد به شمار مي‌رود ، با اينهمه عوامل طبيعي را هم نمي‌توان ناديده گرفت. به هر حال مهمترين مسئله اين است كه تعداد افرادي كه به دنيا آمده‌اند از تعداد افراد فوت شده بيشتر است. افزايش جمعيت سوئد در دهه هاي اخير با رشد ساليانه همراه بوده به گونه‌اي كه سال ۲۰۱۶ ركورددار افزايش جمعيت از سال ۱۷۰۰ تاكنون بوده است. سوئد در حال حاضر دومين كشور اروپايي از نظر نرخ افزايش جمعيت به شمار مي‌رود.

پرچم سوئد

پرچم سوئد با رنگ آبي همراه با صليب زرد اسكانديناوي كه به چهار سمت پرچم امتداد يافته پرچم رسمي كشور سوئد مي‌باشد. اعتقاد بر اين است كه پرچم حال حاضر سوئد الهام گرفته شده از پرچم دانمارك با رنگ آبي و صليب طلايي در سال ۱۴۴۲ است. آبي و زرد بخشي از نشان سلطنتي پادشاه ماگنوس بيگرسون است كه در تاريخ ۱۲۷۵ سلطنت مي‌كرد. بر اساس داستان‌هاي اساطيري در قرن ۱۲ ميلادي پادشاه سوئد اريك مقدس در زمان جنگ با فنلاند صليب طلايي در آسمان ديد كه بر زمين فرود آمد. او هم اين را هديه‌اي از خدا دانست و صليب زرد رنگ با زمينه آبي به الهام از رنگ آسمان را نماد و پرچم خود كرد.

سرود ملي سوئد

اي باستاني، اي آزاد (به سوئدي: Du gamla, Du fria) سرود ملي كشور سوئد است.

اي باستاني، اي آزاد، اي شمال كوهستاني اي آرام، اي شادمان خوش‌سيما به تو اي زيباترين سرزمين زمين، درود مي‌فرستم به خورشيدت، آسمانت، و سبزه‌زارانت

سياست كشور سوئد

قانون اساسي سوئد، نحوه حاكميت در كشور را تعريف مي‌كند. در قانون اساسي، رابطه ميان تصميم‌گيري و قدرت اجرايي و نيز حقوق اساسي و آزادي‌هاي شهروندان، مشخص شده‌است. تغيير يا اصلاح قانون اساسي نسبت به ساير قوانين، دشوارتر است. اصلاح يا فسخ قانون اساسي تنها در صورتي امكان دارد كه پارلمان سوئد (ريكسداگ) در دو دوره متوالي، اصلاحات مشخص و واحدي را تصويب كند و يك انتخابات عمومي در ميان اين دو دوره نيز برگزار شود. هيچ قانون يا فرمان ديگري نبايد با قانون اساسي تعارض داشته باشد. سوئد داراي چهار قانون بنيادي است كه روي هم رفته، قانون اساسي را تشكيل مي‌دهند:

 

قانون نظام حكومت (مصوب ۱۹۷۴): قانون نظام حكومت يا ابزار حكومت (Instrument of Government) حق شهروندان را مبني بر دستيابي به اطلاعات، برگزاري راهپيمايي، تشكيل احزاب سياسي و انجام مراسم مذهبي تضمين مي‌كند. نظام حكومت همچنين شامل اصول اساسي ساختار حكومت سوئد است.

تصميمات بايد به صورت جمعي اتخاذ شود و وزارت‌خانه‌ها فقط در صورتي مي‌توانند مستقل تصميم بگيرند كه موضوع تصميم فقط مربوط به يك وزارت‌خانه خاص باشد.

در قانون جانشيني آمده است كه سوئد داراي يك پادشاه يا ملكه به عنوان رئيس حكومت خواهد بود و نحوه جانشيني او نيز مشخص شده‌است. پادشاه سوئد هيچ‌گونه قدرت سياسي ندارد.

اطلاعات كلي سوئد

 

 

 • شعار ملي: (شعار: پادشاهي): براي سوئد، در هر زمان
 • سرود ملي: اي باستاني، اي آزاد
 • پايتخت: شهر استكهلم
 • بزرگترين شهر: استكهلم
 • زبان رسمي: سوئدي
 • نوع حكومت: پادشاهي مشروطه
 • نام حاكمان: شاه، نخست وزير، كارل گوستاف، استفان لوفون
 • مساحت: مساحت ۴۴۹٫۶۶۴ رتبه مساحت = ۶۳امكيلومتر مربع
 • واحد پول: كرون سوئد (SEK)
 • دامنه اينترنتي: .se
 • پيش‌شماره تلفني +۴۶

فهرست تور های نمایشگاهی مرتبط

مجله گردشگری تورک

5 دلیل شرکت در تورهای نمایشگاهی
آداب و رسوم سرو غذا در سه کشور اروپایی
7 اشتباه رایجی که در تورهای نمایشگاهی باید از آن ها بپرهیزیم
چند نکته کاربردی برای افزایش بازدیدکنندگان غرفه شما در تورهای نمایشگاهی