تور های اروپا
تور های اروپایی با تورک تراول

معرفی اسپانیا

كشور اسپانيا با ۵۰۴٬۰۳۰ كيلومتر مربع مساحت، پنجاه و يكمين كشور پهناور جهان و دومين كشور بزرگ اروپاي غربي بعد از فرانسه است. اسپانيا شامل قسمت اعظم شبه‌جزيره ايبري، جزاير بالئارس، جزاير قناري، شهرهاي سبته (Ceuta) و مليله در شمال قارهٔ آفريقا و برخي جزاير ديگر واقع در مقابل سواحل اين قاره است و اسپانيا خود يك شبه جزيره است.

 

نام رسمي كشور اسپانيا پادشاهي اسپانيا است كه يك كشور مستقل بوده و از اعضاي اتحاديه اروپا است. سرزمين اصلي اسپانيا از جنوب و شرق با درياي مديترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه، آندورا و خليج بيسكاي و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقيانوس اطلس هم‌مرز است. مرز اسپانيا با پرتغال (به طول ۱۲۱۴ كيلومتر) طولاني‌ترين مرز يكپارچه در اتحاديه اروپا است.

 

اسپانيا قلمروهايي دارد مانندِ جزاير بالئارس در درياي مديترانه، جزاير قناري در سواحل آفريقايي اقيانوس اطلس، دو شهر خودمختار سبته و مليليه در آفريقاي شمالي كه هم‌مرز با كشور مراكش و چندين جزيره مسكوني و غير مسكوني ديگراز جمله آلبوران، شافاريناس، آلوزماس و ولز د لا گومرا است. br/>

كشور اسپانياي كنوني، دموكراتيك و داراي حكومتي پارلماني تحت قانون اساسي پادشاهي است. اسپانيا يك كشور توسعه ‌يافته و نوزدهمين اقتصاد بزرگ دنيا از نظر توليد ناخالص داخلي است. اسپانيا داراي سطح بالاي استاندارد زندگي است و در سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهاني، سازمان همكاري اقتصادي و توسعه و اتحاديه اروپا عضويت دارد.

جمعيت اسپانيا

اول ژانويه ۲۰۱۶ جمعيت اسپانيا رسماً به ۵۰ ميليون نفر رسيد. تراكم جمعيت اسپانيا ۹۲ نفر در هر كيلومتر مربع است و از بيشتر كشورهاي اروپاي غربي كمتر است، در اسپانيا به جز مادريد و حومه آن بيشتر جمعيت در مناطق ساحلي زندگي مي‌كنند. بيشتر رشد جمعيت در اسپانيا مربوط به دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ است. در سال ۱۹۸۰ نرخ تولد رو به كاهش رفت و نرخ رشد جمعيت نيز كاهش يافت اما جمعيت باز هم رو به فزوني نهاد كه دليل آن بازگشت اسپانيايي‌هايي بود كه در دهه ۱۹۷۰ به ديگر كشورهاي اروپايي مهاجرت كرده بودند. بيشتر مهاجران ساكن در اسپانيا اهل آمريكاي لاتين (سي و نه درصد)، آفريقاي شمالي (شانزده درصد)، اروپاي شرقي (پانزده) و آفريقاي سياه هستند. در سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۳) دولت اسپانيا با اجراي طرح سه‌ماهه عفو عمومي به عده مشخصي از افراد بيگانه فاقد مدرك، اقامت قانوني اعطا كرد.

 

پرچم اسپانيا

پرچم اسپانيا بنا بر قانون مصوب سال 1987 اساسي اين كشور از سه رديف افقي تشكيل شده‌است. اين سه رديف افقي از بالا به پايين به رنگ قرمز، زرد و قرمز هستند. اندازه مساحت رديف وسط كه رنگ زرد باشد، دو برابر هر يك از رديف‌هاي قرمز است.

 

سرود ملي اسپانيا

سرود ملي اسپانيا يا مارچا ريل سرود ملي و رسمي اسپانيا است. تنظيم اين آهنگ در سال ۱۷۷۱ انجام شده است.

اسپانيا جاويد باد! بيا با هم بسراييم! با صداهاي مختلف اما قلبي واحد اسپانيا جاويد باد! از دره‌هاي سبز تا درياهاي بي‌كران سرود برادري عشق به سرزمين مادري كشوري كه مي داند چگونه در آغوش بگيرد، آزادگان را در زير آسمان آبي. سرزميني كه به فرزندانش افتخار مي كند، فرزنداني كه به تاريخ دادگري و بزرگي دموكراسي و صلح تقديم كرده‌اند.

سياست كشور اسپانيا

 

نظام سياسي اسپانيا مشروطه سلطنتي از نوع دموكراتيك و پارلماني است. اين كشور داراي دو پارلمان است كه يكي از آن‌ها مجلس قانونگذاري موسوم به مجلس نمايندگان با ۳۵۰ عضو است كه نمايندگان آن براي يك دوره چهار ساله با راي مستقيم مردم انتخاب مي‌شوند. مجلس ديگر سنا نام دارد و ۲۵۹ نماينده در آن عضويت دارند. از اين ميان ۲۰۸ نماينده با آراي مستقيم مردم انتخاب مي‌شوند و ۵۱ نفر ديگر نيز توسط قانونگذاران منطقه‌اي انتخاب مي‌شوند.هر دوره فعاليت اين مجلس نيز چهار سال به طول مي‌انجامد.

شاخه اجرايي نيز از شوراي وزيران تشكيل شده است كه توسط رئيس دولت (نامي كه معادل آن نخست وزير است) اداره مي‌شود. رئيس دولت پس از برگزاري انتخابات عمومي توسط مجلس ملي انتخاب شده و به پادشاه معرفي مي‌شود. اسپانيا از نظر تقسيم بندي سياسي نيز از ايالت‌هاي خود مختار تشكيل شده و پس از سوئيس، آلمان و بلژيك داراي يكي غير متمركز¬ترين سيستم‌هاي اداري درر اروپا است.

تمامي ايالت‌هاي در زمينه بهداشتي و نظام آموزشي به صورت خودمختار عمل مي‌كنند. ايالات باسك و ناوارا نيز از نظر مالي خودمختار هستند. در برخي از مناطق ايالت كاتالونيا و ايالت باسك، پليس دولتي جاي خود را به پليس ايالتي خودمختار داده است.

 

اطلاعات كلي اسپانيا

 

پايتخت: (و بزرگترين شهر) مادريد ۵۲°۳۱′ شمالي ۱۳°۲۴′ شرقي زبان رسمي: اسپانيايي نوع حكومت: پادشاهي مشروطه نام حاكمان : پادشاه، نخست‌وزير، فيليپ ششم، ماريانو راخوي مساحت: مساحت ۵۰۴٬۷۸۲كيلومتر مربع (۵۰ام)، ‌آب‌ها (٪) ۱٫۰۴ جمعيت: سرشماري ۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تراكم جمعيت: ۲۳۱٫۱‎/km۲‏ (۳۴ام) شاخص توسعه انساني (۲۰۰۳) ، ۰٫۹۳۰ (بالا) (۲۰ام) واحد پول يورو (€)۱ (EUR) منطقه زماني: CET (ساعت جهاني+۱) دامنه اينترنتي .es پيش‌شماره تلفني +۳۴

 

 

 

 

فهرست تور های نمایشگاهی مرتبط

مجله گردشگری تورک

5 دلیل شرکت در تورهای نمایشگاهی
آداب و رسوم سرو غذا در سه کشور اروپایی
7 اشتباه رایجی که در تورهای نمایشگاهی باید از آن ها بپرهیزیم
چند نکته کاربردی برای افزایش بازدیدکنندگان غرفه شما در تورهای نمایشگاهی